• تاریخ انتشار : سه شنبه 19 اسفند 1399 - 18:38
  • کد خبر : 2688
  • چاپ خبر

رشد قارچی صفحات بی‌هویت مجازی تا طعنه بر برخی تأیید صلاحیت‌ها در شورای شهر و روستا

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر، نشست شورای پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی این شهرستان که در سالن اجتماعات دادگستری برگزار شد. انتشار مطالب حرام و خلاف قانون در فضای مجازی رئیس دادگستری آستانه‌اشرفیه در آغاز این نشست با اشاره به تدابیر دستگاه قضایی شهرستان برای باشکوه برگزار کردن انتخابات و مشارکت حداکثری مردم اظهار

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر، نشست شورای پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی این شهرستان که در سالن اجتماعات دادگستری برگزار شد.

انتشار مطالب حرام و خلاف قانون در فضای مجازی

رئیس دادگستری آستانه‌اشرفیه در آغاز این نشست با اشاره به تدابیر دستگاه قضایی شهرستان برای باشکوه برگزار کردن انتخابات و مشارکت حداکثری مردم اظهار کرد: ما باید شرایطی را به وجود بیاوریم که شاهد کمترین جرائم و تخلفات انتخاباتی در این دوره باشیم.

عباس پارسامنش پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی را یکی از اولویت‌های دستگاه قضایی برشمرد و گفت: آنچه برای ما بسیار حائز اهمیت است برگزاری سلامت انتخابات است.

وی با اشاره به فعالیت شعب جرائم انتخاباتی در دادسرای این شهرستان و انتخاب شعبه دوم جزایی برای جرائم انتخاباتی اظهار امیدواری کرد با انتخاب حجت‌الاسلام حسینی به‌عنوان قاضی جرائم انتخاباتی و رسیدگی به پرونده‌ها با مجرمان این حوزه برخورد قانونی و جدی انجام گیرد.

رئیس دستگاه‌ها قضایی آستانه‌اشرفیه با اشاره به بخشنامه ۱۸ بهمن ۹۹ رئیس قوه قضائیه و ابلاغ به دادگستری‌های کشور برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم به وظایف دستگاه قضایی بر اساس این بخشنامه پرداخت و گفت: متأسفانه تعدادی از افراد که به دنبال انتخابات هستند اخباری را در فضای مجازی انتشار دادند که بسیار زشت و مصداق نشر اکاذیب و تخریب افراد است و چیزهایی را منتسب کردند که شرعاً حرام بوده است.

وی با درخواست از مراجع رسمی برای اطلاع‌رسانی از جلسات پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی به مردم بیان کرد: ما به جد به صرف‌نظر از ایجاد فضای انتخاباتی باشکوه، در برخورد با افرادی که درصدد تخریب دیگران برای رسیدن به اهداف خود هستند هیچ کوتاهی نخواهیم کرد.

پارسامنش انتقاد از تأیید صلاحیت فله‌ای در شوراهای اسلامی شهر و روستا و با بیان اینکه در اکثر شهرها ما شاهد هستیم که شوراها برای اینکه به نفع مردم گام بردارند در عمل برعکس آن شاهد هستیم، گفت: وقتی دو نفر برای عضو شدن در هیئت‌امنای یک مسجد تأیید صلاحیت نمی‌شوند چگونه برای عضویت در شورای اسلامی تأیید صلاحیت می‌گیرند.

وی با اذعان به این نکته که نباید به مسائل حزبی، شخصی و جناحی افراد در تأیید صلاحیت‌ها ورود کرد از نهادهای اجرایی و نظارتی درخواست کرد که در تأیید صلاحیت افراد و آدم‌های معلوم‌الحال دقت کرده و اجازه ورود این‌گونه افراد را برای قبول مسئولیت گرفته تا برای مردم و نظام هزینه‌ای ایجاد نشود.

تمرکز بیشتر کمیته پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی بر رسانه‌های غیرمجاز

پس از بیان دیدگاه‌های معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری و رئیس اداره اطلاعات، فرماندار آستانه‌اشرفیه با هشدار به اشخاصی که با استفاده از فضای مجازی قصد تخریب فرد یا افراد را دارند به آغاز ثبت‌نام اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از ۲۰ اسفند تا ۲۶ اشاره کرد و از آنان خواست طی چند روز آینده تا ثبت‌نام نسبت به دریافت سو پیشینه خود از طریق پلیس + ۱۱۰ اقدام کنند.

حمید رضایی با اشاره به وضعیت کرونایی کشور و تأکید بر ممنوع بودن تجمعات گفت: تبلیغات داوطلبان به‌صورت حضوری و فیزیکی نخواهد بود اگرچه بر اساس دستورالعمل‌های ستاد انتخابات کشور، داوطلبان می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد انتخاباتی داشته باشند.

نماینده عالی دولت در شهرستان، کنترل فضای مجازی را بسیار حائز اهمیت برشمرد و به موارد تخلفاتی انتخاباتی اشاره کرد و افزود: تخلفاتی که در حوزه رسانه‌ها به‌ویژه در فضای مجازی از سوی رسانه‌های فاقد مجوز و بی‌هویت انجام می‌گیرد باید برخورد شود.

وی با اشاره به انتشار یک خبر کذب از سوی دو یا سه پیج درباره یک نامزد انتخاباتی در فضای مجازی، از تمرکز بیشتر کمیته پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی بر رسانه‌های غیرمجاز خبر داد و افزود: طی دستورالعملی به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تأکید شده است با هماهنگی نهادهای نظارتی و امنیتی پیگیر انتشار مطالب در فضای مجازی بوده و ضمن توصیه ارشادی به آنان برای کار قانونی، گزارش‌های خود را درباره جرائم فضای مجازی به این کمیته ارسال کند.

فرماندار آستانه‌اشرفیه خواستار وحدت رویه در برخورد با مسائل انتخابات در شهرستان شد و گفت: مجریان انتخابات وظیفه دارند بر پایه قانون و با کمک‌گیری از همه ارکان جامعه برای یک انتخابات پرشور و حداکثری گام بردارند.

با مجرمان سابری برخورد شود

نماینده ناظر شورای نگهبان در آستانه‌اشرفیه با اشاره به اتفاقات اخیر چند صفحه اینستاگرامی در انتشار اخبار کذب، ضمن مؤثر دانستن چنین نشستی اظهار کرد: اگر با دو یا سه مجرم سایبری برخورد و ناشران مجازات شوند دیگران متوجه اقدام کار خود خواهند شد و اقدام به چنین کاری نخواهند کرد.

سید محمد جعفری با اذعان به اینکه نظارت بر شورای شهر بر عهده ما نیست ولی می‌توانیم به این عزیزان در شورای شهر کمک کنیم، افزود: چرا باید آدم‌های رأی بیاورند که قدر خود را نمی‌دانند و برای نظام و جامعه هزینه ایجاد کند.

جلوگیری از موازی کاری در امر انتخابات

سرهنگ علی بابائی نماینده نیروی انتظامی آستانه‌اشرفیه نیز با اشاره به حساسیت انتخابات شهرستان آستانه‌اشرفیه و جلوگیری از موازی کاری کردن، خواستار ایجاد یک کمیته جرائم انتخاباتی برای وحدت رویه در برخورد با افرادی شد که مرتکب جرائم انتخاباتی می‌شوند.

انتقاد از راه‌اندازی صفحات مجازی بی‌هویت در شهرستان

نماینده اداره اطلاعات سپاه نیز با اشاره به فرمایشات رهبری مبنی بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات اظهار کرد: بعضی از کاندیداهای احتمالی از حیات خلوت بعضی از ادارات استفاده می‌کنند که باید جلوی کار گرفته شود.

وی با اشاره انتقاد از راه‌اندازی صفحات مجازی بی‌هویت در شهرستان و القای تزریق ناامیدی در جامعه خواستار برخورد جدی با آن‌ها شد و گفت که بسیاری از مطالبات مردم و خود داوطلبان برخورد با این صفحات مجازی است که باید در این راه چاره اندیشی کرد.

خرید آرا از دیگر مواردی بود که نماینده اطلاعات سپاه به آن‌ها اشاره کرد و افزود: گاهی این گروه آن‌قدر به‌صورت پیچیده و نامحسوس در روز انتخابات عمل می‌کنند که ره‌گیری آنان در آن روز بسیار مشکل است و هم‌اکنون باید برای این موارد چاره‌جویی کرد.

صفحات بی‌هویت فضای مجازی عامل تشویش اذهان عمومی

علیرضا کارگر قوی بازو نماینده صداوسیما در شهرستان نیز به موضوع فعالیت رسانه‌های رسمی و غیررسمی در شهرستان پرداخت و ضمن بیان حوزه‌های عملکردی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های رسمی خبررسانی، صفحات بی‌هویت فضای مجازی را عامل تشویش اذهان عمومی و انتشار اخبار کذب در شهرستان نام برد.

حجت‌الاسلام حسینی قاضی مسؤول رسیدگی به جرائم انتخاباتی شهرستان نیز طی سخنانی کوتاه با اشاره به فضای حقیقی و مجازی انتخاباتی گفت: امروز ذهن ما بیشتر به فضای مجازی معطوف است و باید قبل از انتخابات جلوی تخلفات فضای مجازی گرفته شود.

  • در پایان این نشست که روز گذشته برگزار شد مقر گردید با توجه به نزدیک بودن ایام نوروز نشست این کمیته طی هفته آینده برگزار و موضوعات شهرستان در حوزه انتخاباتی و اقدامات انجام‌شده به‌صورت موضوعی بررسی و تصمیم‌گیری شود.

انتهای پیام/۴۲۰۰

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.