• تاریخ انتشار : جمعه 31 اردیبهشت 1400 - 12:05
  • کد خبر : 3371
  • چاپ خبر

حسن حبیبی در یادداشتی نوشت/ دلایل افزایش میانگین نرخ ناباروری در کشور چیست؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر، حسن حبیبی کوشکوهی* به مناسبت۳۰ اردیبهشت سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری و روز ملی جمعیت، در یادداشتی نوشت: میزان ناباروری در کشور ما به میزان سال‌های گذشته و در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالا می‌باشد. آمارها نشان می‌دهند که نرخ شیوع ناباروری در

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر، حسن حبیبی کوشکوهی* به مناسبت۳۰ اردیبهشت سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری و روز ملی جمعیت، در یادداشتی نوشت:

میزان ناباروری در کشور ما به میزان سال‌های گذشته و در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالا می‌باشد.
آمارها نشان می‌دهند که نرخ شیوع ناباروری در کل کشور ۲۰/۲ درصد است که با میانگین جهانی که ۱۲ تا ۱۵ درصد است فاصله زیادی دارد . هرچند از لحاظ پیشرفت علم پزشکی و درمان ناباروری ، ایران جزو کشورهای پیشگام بوده و متخصصان روش‌های متنوعی را در این خصوص ابداع نموده و با موفقیت هم مواجه بوده‌اند. لیکن هزینه‌های درمان ناباروری در حال حاضر بسیار بالا بوده و مشمول انواع بیمه‌ها نیز می‌باشد.

ازدواج دیرهنگام ، تمایل به تأخیر در فرزند آوری و استفاده از روش‌های پیشگیری از حاملگی به مدت طولانی می‌تواند موجب ناباروری شود. به همین دلیل هرچه بارداری و زایمان زودتر اتفاق بیفتد ، احتمال نازایی ثانویه ، سرطان تخمدان و پستان ، یائسگی زودرس و عوارض مربوط به آن از قبیل پوکی استخوان ، بیماری‌های قلبی و عروقی ، فشارخون و … کمتر خواهد شد.

باید توجه داشت مادر شدن با توجه به تفاوت‌های فردی و موقعیت و شرایط جغرافیایی ، نژادی ، تغذیه ، آداب و رسوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است . بنابراین تعیین محدوده سنی برای ازدواج و بارداری مغایر با حقوق مادری و تشکیل خانواده می‌باشد.

آنچه مسلم است تغییرات جدی و محسوس در ابعاد مختلف سیک زندگی در ایجاد و گسترش دامنه این مشکل نه تنها بی تاثبر نبوده بلکه تحقیقات علمی نشان می دهد که تغییر در نحوه پوشش و لباس ، مسکن ، تغذیه ، تفریح ، بهداشت ، کشاورزی و … همگی نقش قابل ملاحظه ای در ایجاد زمینه های ناباروری و البته سایر مشکلات جسمی و روحی انسان امروز دارند ، در ادامه به تاثیر برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد.

بدون شک ارایه یک الگوی صحیح و متناسب با معیار های اسلامی می‌تواند مصالح زندگی خانوادگی را تامین نماید و در حفظ سلامت روحی و روانی اعضاء خانواده نقش قابل توجهی داشته باشد.

الگو گیری خواسته یا ناخواسته ما از مدل زندگی جهان غرب بدون بررسی و آسیب شناسی موجب شده است که عوارض و مشکلات ناشی از آنها نیز به جامعه ما وارد شده و با سرعت گسترش یابد.

متاسفانه در برخی ابعاد، این عوارض و پیامد های منفی به جهت عدم بومی سازی و تناسب با بستر فرهنگی اجتماعی کشور ما حتی بیش از آنچه در خود کشورهای غربی بروز یافته ، دیده می شود. موارد زیل که همگی بر گرفته از تحقیقات مستقل علمی و دانشگاهی است نشان می دهد که چگونه تغییر سبک زندگی، جدا شدن از سنت ها و عادات فرهنگی و بومی و استفاده از برخی پدیده ها و ابزار های مدرن ، سلامت جسمی و روحی نسل آینده و از جمله سلامت باروری را تحت الشعاع قرار داده است.

آلاینده های زیست محیطی
آب و خاک و هوا

آلودگی محیط زیست به ویژه هوای آلوده ای ک تنفس می کنیم تاثیر مخربی بر سلامت دارند، سرب و سوخت های اکسیژنه ی جایگزین سرب و آلاینده های ناشی از سوخت ناقص بنزین موجب بلوغ زودرس ، افزایش سرطان و اثرات سوء در سیستم تولید مثل می شود.

آنچه از تحقیقات علمی به دست آمده حاکی از آن است که این ترکیبات در جلوگیری از تشکیل نطفه ، سقط جنین ، عدم رشد مناسب جنین ، ایجاد ناباروری و… موثر شناخته شده اند . جذب سرب از راه هوا و آب و غذا موجب عقیمی بزرگسالان ، زایمان زودرس ، سردرد، خستگی ، بی قراری و عدم تمرکز کافی می شود ، در افراد مسن لخته شدن خون در مغز و سکته های مغزی را در پی دارد و در کودکان باعث کاهش توان فکری و ضریب هوشی خواهد شد.

مصرف مواد مخدر

ورود و توزیع مواد مخدر در کشورمان به عنوان یکی از ابزار های تخریب و تحدید نسل جوان و نابود سازی سرمایه های انسانی در سال‌های اخیر رشد حیرت آوری داشته است! نگاهی به آمارهای رسمی و غیر رسمی حکایت از افزایش ۴۰ برابری کشت مواد مخدر از زمان تهاجم نظامی آمریکا و غرب به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی دارد. در سال ۲۰۰۱ که اولین سال حضور ناتو در افغانستان است میزان کشت خشاش در این کشور ۱۸۵ تن اعلام شده و امروزه به ۷۰۰۰ تن رسیده و سطح زیر کشت آن بخش اعظم افغانستان را در بر گرفته است.

متاسفانه با افزایش حجم و تنوع این مواد و ساخت انواع صنعتی آن مانند کراک و شیشه و عرضه با قیمت ارزان ، دامنه گسترش آلودگی و اعتیاد به این مواد ، بسیار وسیع شده است. علاوه بر تخریب روحی و روانی ، بر انسان به علت تاثیر شدید بر روی سیستم تولید مثل هر دو جنس در صورت مصرف هرچند اندک آن می‌تواند موجب ناباروری گردد . سیگار نیز به دلیل داشتن نیکوتین همین اثرات تخریبی را به دنبال دارد.

محصولات آرایشی

《باریم》عنصری از گروه فلزات قلیایی است که بسیاری ترکیبات و املاح آن به شدت در انسان ایجاد مسمومیت می نماید این عنصر در صنعت کاربرد وسیعی دارد و در ساخت پلاستیک ها ، صابون ها و همچنین برخی از محصولات آرایشی از جمله رژ لب مورد استفاده قرار می گیرد که مستقیما از طریق منافذ پوست و یا دهان و تنفس وارد بدن می شوند .

تاثیرات منفی این ترکیبات در جلوگیری از لانه گزینی جنین در رحم ، سقط جنین و انواع بیماری‌های قلب و عروق به اثبات رسیده است. همچنین فتالات ها (یک استروژن محیطی یا مختل کننده ی آندوکرینی) که در واقع حالت دهنده لاستیک های قابل انعطاف می باشند کاربرد وسیعی تهیه لوازم آرایشی از جمله در لاک ناخن ، ضد آفتاب، مرطوب کننده ها ، اسپری مو و شامپو ها و دیگر موارد مصرفی دارند. این ترکیبات که محلول در چربی و نسبت به متابولیسم مقاوم هستند سبب اختلالاتی در هرمون های تولید مثل طبیعی بدن می شوند.

چاقی و تغذیه نامناسب

آمارهای سازمان غذا و دارو نشان میدهند که چاقی در ایران ۱۰ برابر آمار جهانی است و قابل توجه اینکه چاقی یکی از مهم ترین عوامل ناباروری می‌باشد. استفاده از رژیم های نامناسب غذایی ، غذا های صنعتی همراه با انواع نگهدارنده ها ، فست فود ها در زندگی امروز بسیار رواج یافته است.

غذاهای چرب ، موجب تغییر در سیستم هورمونی و اختلال در سوخت و ساز بدن می گردد.
استفاده از انواع هورمون ها و داروهای گوناگون در پرورش دام و طیور نیز موجب شده است که انواع گوشت قرمز و حتی گوشت سفید مرغ و ماهی نیز از سلامت کافی برخوردار نبوده و بقایای این هورمون ها در محصولات لبنی هم دیده شود که موجب اختلالات هورمونی ، افزایش موهای زاید ، ایجاد انواع کیست ها و امثال آن به ویژه در دختران می گردد که تمام این موارد از جمله موارد موثر در ایجاد ناباروری می باشند.

پوشش و لباس های تنگ

پوشیدن لباس های تنگ و چسبان به ویژه شلوار های جین از نماد های ترویج مدها و الگو های غربی در کشورمان می‌باشد. این لباس ها در مردان و زنان هر دو موجب اختلال در خون رسانی به اعضای تولید مثل می شود که در زنان موجب انواع عفونت ها، تولید کیست های تخمدانی و بیماری‌های قارچی دستگاه تناسلی و نهایتا کاهش قدرت باروری می گردد همچنین در خانم ها با تغییر حجم لگن زایمان طبیعی رااا دشوار یا غیر ممکن می سازد.

امواج و تشعشعات الکترومغناطیسی

توسعه سریع علم و تکنولوژی و پیشرفت در صنعت برق ، موجودات زنده و انسان را تحتا تابش طیف وسیعی از میدان های الکترو مغناطیسی حاصل از وسایل برقی از جمله خطوط انتقال نیروی برق با ولتاژ زیاد ، کامپیوتر های شخصی ، فر برقی ، تلویزیون ، یخچال و … قرار داده است. آنتن های BTS تلفن همراه نیز یه دلیل آنکه تشعشعات الکترومغناطیسی از خود ساطع میکنند، برای انسان خطر ساز هستند و قرار گرفتن در معرض امواج این آنتن هاا برای مدت طولانی در فواصل کوتاه خطرناک است و عوارض ثابت شده ای از جمله سردرد ، سرگیجه ، افزایش فشارخون ، مشکلات و تحریکات عصبی برای فرد ایجاد میکند.

از طرفی این امواج می توانند بر تولید نطفه تاثیر گذار باشند.تحقیقات نشان می‌دهند تغییر فرکانس های موجود در امواج روی تعداد نطفه تاثیر دارد .در نتیجه در افرادی که بیشتر در معرض آلودگی های صوتی و غیر صوتی قرار میگیرند ، امکان ناباروری بیشتر خواهد بود.

همچنین کاربرد روز افزون تلفن های همراه در زندگی روز مره انسان و انتشار برخی گزارش های علمی در مورد اثرات نامطلوب امواج ماکرو ویو ساطع شده از آنها بر برخی فرایند های رشد و نمو نظر عملکرد سیستم عصبی مرکزی باعث نگرانی های بسیاری در مورد اثرات احتمالی این امواج بر سلامت انسان شده است.

اثرات امواج الکترو مغناطیس با فرکانس پایین بر قدرت تناسلی و باروری توسط پژوهشگران بسیاری مورد مطالعه قرار گرفته است که نتایج این تحقیقات بیانگر کاهش باروری و اختلال در اندام تناسلی مردان می تا
رایانه های کیفی (لب تاپ) نیز به عنوان یکی از منابع میدان های الکترو مغناطیسی شناخته شده اند بسیاری از افراد این رایانه ها را در هنگام استفاده روی پاهای خود قرار می‌دهند به تازگی گزارش هایی در مورد خطرات گرمایی گذاشتن رایانه های کیفی رو پا ها منتشر شده است .

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ میلادی روی تغییرات درجه حرارت اندام تولید مثلی مردان در هنگام استفاده از رایانه های کیفی بر روی پاها صورت گرفته است، نشان می دهد که میدان های مغناطیسی تولید شده از طریق تاثیر بر میزان تحرکت اسپرم ها قابلیت های تولید مثلی را دچار اختلال میکند.

مسلما استفاده از تکنولوژی زمانی برای انسان مفید است که سلامت روانی و جسمی را به مخاطره نیندازد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.