• تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 دی 1401 - 11:45
  • کد خبر : 6418
  • چاپ خبر

آخرین وضعیت پروژه مسکن ملی در گیلان/ عملیات ساخت ۲۰ هزار مسکن آغاز شد

به گزارش پایگاه تحلیلی‌خبری آستان‌خبر، سعید شفیعی ثابت: در جهان کنونی داشتن مسکن و یک سرپناه یکی از اولویت‌ترین و مهم‌ترین نیاز جوانان برای آغاز یک زندگی مشترک است و به همین دلیل در اکثر کشورها، دولت متولی تأمین مسکن است و به‌ واقع می‌توان گفت دولت‌ها به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در خانه‌دار کردن مردم

به گزارش پایگاه تحلیلی‌خبری آستان‌خبر، سعید شفیعی ثابت: در جهان کنونی داشتن مسکن و یک سرپناه یکی از اولویت‌ترین و مهم‌ترین نیاز جوانان برای آغاز یک زندگی مشترک است و به همین دلیل در اکثر کشورها، دولت متولی تأمین مسکن است و به‌ واقع می‌توان گفت دولت‌ها به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در خانه‌دار کردن مردم سهیم هستند.

با توجه به نیاز مبرم کشور و زوج‌های جوان به مسکن، دولت نهم و دهم طرح ساخت مسکن مهر را آغاز کرد که ساخت این منازل سبب شد بسیاری از افراد و زوج‌های کم‌برخوردار با پرداخت کمترین مبلغی صاحب مسکن شوند ولی طرح ملی مسکن مهر با تغییر دولت دهم و واگذاری آن به دولت‌های یازده و دوازدهم با تغییرات محسوسی همراه شد به‌گونه‌ای که سیاست و رویکرد کلی دولت نسبت به تأمین مسکن عوض‌شده و در راستای این سیاست چندین سال اقدام به تولید مسکن عقب افتاد و علاوه بر آن مسکن‌های مهر در حال احداث نیز بلاتکلیف رها شدند.

افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها بهانه‌ای برای آغاز نهضن مسکن ملی در کشور

همین امر منجر شد تا در چندسال اخیر مسئله خرید مسکن و اجاره‌بها به معضلی بزرگ در کشور تبدیل شود زیرا بازار مسکن در چند وقت اخیر بازار مسکن در حوزه خرید و فروش طی چند سال اخیر شاهد رشد بی‌سابقه و بی‌قید وبندی بوده و دیگر خرید و حتی رهن و اجاره‌بها مسکن از عهده خانواده‌ها خارج بوده است.

ساخت مسکن توسط دولت در سال‌های بین ۸۴ تا ۹۲ و در زمانی قیمت مسکن با جهش ناگهانی مواجه شده بود با طرحی با عنوان مسکن مهر آغاز شد ولی بعد از مدتی با اتقادات شدیدی مواجه به علل‌های مختلف به مانند جانمایی، کیفیت ساخت و مقاومت ساخت و سازها در مقابل حوادث طبیعی همچون زلزله وعدم پیش بینی زیرساخت‌های لازم در دولت یازدهم و دوازدهم به طور کلی تعطیل شد.

کارشناسان حوزه مسکن دلایل مختلفی را برای افزایش قیمت مسکن در کشور از جمله تحریم‌ها و افزایش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه آهن‌آلات بیان می‌کنند ولی با این حال معتقند تنها راه‌حل برای حل بحران مسکن در کشور برابری میان عرضه و تقاضا است و به همین دلیل است که دولت سیزدهم بعد از روی کارآمدن مسئله مسکن ملی را سرلوحه امور خود قرار داد.

گیلان یکی از ۳ استان متراکم و کم اراضی کشور برای اجرای نهضت مسکن ملی است

یکی از استان‌های برخوردار و جزو سه استان متراکم کشور به دلیل وجود سواحل، جنگل ها، تالاب، رودخانه و زمین‌های کشاورزی است که به این منظور برای ساخت مسکن ملی در با کمبود اراضی مواجه است ولی با این حال در این استان تلاش شده تا ساخت مسکن ملی با شتاب بیشتری انجام شود.

در این راستا، نگاهی به مسکن ملی و وضعیت آن در استان خالی از لطف نیست. بنا بر گفته رئیس شورای مسکن استان گیلان دولت برای اجرای طرح مسکن ملی در این استان علیرغم مشکلات موجود بسیار مصمم است لذا این طرح با جدیت و دقت و سرعت پیگیری و اجرایی می‌شود.

اسدالله عباسی می‌گوید تلاش دولت سیزدهم بر آن است که عرضه و تقاضا در مسکن متعادل و حتی عرضه از پیشی گیرد تا قیمت مسکن در کشور کاهش یابد و از سوی دیگر با سیاست‌گذاری‌های مناسب با اجرایی کردن طرح نهضت ملی مسکن و خانه‌دار شدن اقشار مختلف به خصوص جوانان و زوج‌های جوان می‌توان قیمت مسکن را کاهش داده و به تعادل نسبی رساند.

شناسایی ۴۰۰ هکتار اراضی برای ساخت مسکن در گیلان

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان بهره گیری از سازه‌های نوین، روند ساخت مسکن ملی در استان را تسریع و شرایط را برای تحقق تعهدات استان در این حوزه مهیا می‌کند لذا مجموع متولیان حوزه‌ی مسکن باید با آسیب‌شناسی و پیگیری مداوم، زمینه‌های لازم را برای تسریع در روند تحقق این هدف مهم فراهم کنند.

علیرغم کمبود اراضی برای ساخت مسکن در طرح مسکن ملی در استان گیلان ولی بیش از ۴۰۰ هکتار اراضی برای ساخت مسکن در این طرح شناسایی شده است که از این ۴۰۰ هکتار ۲۹ هکتار زمین در مناطق زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است

بر اساس آمار و طبق اعلام مسؤولان سهم استان گیلان در طرح مسکن ملی ۳۶ هزار واحد مسکونی است که
در حال حاضر عملیات ساخت ۲۰ هزار و ۲۱۳ واحد در مناطق مختلف شهری و روستایی استان آغاز شده و پیگیری‌ها برای تأمین زمین برای باقیمانده‌ی تعهدات نیز ادامه دارد که از این ۲۰ هزار واحد دو هزار و ۹۸۳ واحد مربوط که مناطق کم جمعیت است.

گیلان جزو ۱۰ استان برتر در طرح نهضت مسکن ملی

آغاز عملیات ساخت ۲۰ هزار و ۲۱۳ واحد در مناطق مختلف شهری و روستایی در استان گیلان نشان دهنده وضعیت خوب گیلان در این حوزه است که به گفته مدیرکل راه و شهرسازی گیلان، این استان جزو ۱۰ استان برتر در این حوزه بوده و دوره ساخت در گیلان به‌واسطه ملاحظات ژئوتکنیکی و بالابودن سطح آب زیرزمینی عملاً سه ماه بیشتر از سایر استان‌ها است.

در طرح مسکن ملی قائم مقام و متولی ساخت مسکن در مناطق زیر ۱۰۰ هزار نفر بنیاد مسکن است و طبق گفته حامد دائمی مدیرکل بنیاد مسکن استان گیلان ۳۸ هزار و ۳۲۹ نفر در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر در ۵۰ شهر گیلان ثبت نام کردند که از این تعداد هشت هزار و ۳۲ نفر حائز شرایط شدند و هفت هزار و ۶۸۹ نفر تایید نهایی شدند از این تعداد یک هزار و ۲۵۶ نفر ۴۰ میلیون تومان واریز نمودند.

بر اساس اعلام دائمی، برای تمامی پروژه‌هایی که مبلغ اولیه ۴۰ میلیون تومان را واریز کرده‌اند تخصیص پروژه صورت گرفته یعنی پروژه آن‌ها مشخص شده است.

۲۷۰ هکتار زمین در استان برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن تحویل داده شده است

بر اساس داده‌های موجود شهرستان‌های رشت، بندرانزلی و آستارا جزو شهرستان‌های در طرح مسکن ملی هستند به طوری که ۶۲۴ واحد در رشت و ۳۶ واحدی در انزلی در حال ساخت بوده و تنها دو پروژه نهضت ملی مسکن بالای ۱۰۰ هزار نفر در استان در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته و مابقی زیر نظر اداره کل راه وشهرسازی است که این سازه‌ها در انزلی ۴۰ درصد و در رشت ۱۵ تا ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

در طرح مسکن ملی، راه و شهرسازی متولی اصلی پروژه است ولی با این حال این پروژه به دو کارگزار ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مسکن هم محول شده است اما بخشی را نیز به طور مستقیم خود اداره کل راه وشهرسازی اجرا می‌کند.

به گفته معاون نوسازی و بازآفرینی مسکن اداره کل راه و شهرسازی گیلان از محل اراضی سازمان ملی تاکنون؛ ۲۷۰ هکتار زمین در استان برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن تحویل داده شده است و مابقی اراضی هم در آینده‌ای نزدیک تحویل داده می‌شوند.

حسین کشاورز می‌گوید تاکنون از محل اراضی سازمان ملی موفق شدیم حدود ۲۷۰ هکتار زمین برای ساخت ۲۷ هزار واحد مسکونی یعنی به ازای هر هکتار ۱۰۰ واحد را شناسایی و برای ساخت پروژه نهضت ملی مسکن تحویل دهیم.

بدون شک اقدامات در راستای اجرای نهضت مسکن ملی در کشورر قابل توجه بوده است و بر اساس معاون نوسازی و بازآفرینی مسکن اداره کل راه و شهرسازی گیلان اعلام ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در شهر رشت و صومعه سرا دو پروژه دارد که یک پروژه ۲۵۶ واحدی در صومعه سرا و یک پروژه یک‌هزار و ۷۱۲ واحدی در شهر رشت را اجرایی می‌کند که تا کنون انتخاب پیمانکار و فرآیند اخذ پروانه را انجام داده و عملیات اجرایی پروژه را شروع کردند.

به طور کلی در پروژه‌های مرتبط با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در شهر رشت فونداسیون برای ۵۰۰ واحد در حال اجرا ا ست و همچنین برای یک‌هزار و ۲۰۰ واحد نیز پیمانکار انتخاب شده و بزودی مستقر و فرآیند اجرایی آن آغاز می‌شود و پروژه‌هایی که در این طرح توسط راه و شهرسازی در شهر رشت تعریف شده، دو هزار و ۷۲۰ واحد در مسکن مهر رشت، همچنین یک پروژه ۲۰۰ واحدی با پیشرفت ۲۰ درصدی در رشت و انعقاد یک پروژه ۲۰ هکتاری با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در رشت داریم که فرآیند ساخت‌شان را قرار است شروع کنند.

یکی از دغدغه‌های متقاضیان و پیمانکاران در ساخت منازل در مسکن مهر و نهضت مسکن ملی‌عدم همکاری نهادهای مرتبط به مانند برق، گاز و آب و فاضلاب است به این منظور نماینده عالی دولت در گیلان تمامی نهادها را مکلف کرد تا با تمامی قوا خود را برای تمکیل ساخت مسکن ملی در استان گیلان اماده کنند.

نظارت بر چگونگی اجرای طرح نهضت مسکن ملی در گیلان

همچنین یکی دیگر از دغدغه‌های متقاضیان مسکن در نهضت مسکن ملی وجود ضعف‌های موجود در مسکن مهر است ولی امروز اجرای مسکن ملی به افرادی واگذار شده که با کوله‌باری از تجربه نقاط ضعف و قوت مسکن مهر تجربه کرده و خود طرح‌های بسیاری را در این بخش اجرا کرده بودند.

بر اساس گفته کارشناسان حوزه مسکن، اکثر مسکن‌های احداث شده در مسکن مهر در اراضی کشاورزی و بدون هیچ گونه زیرساختی احداث شدند ولی اکنون مسکن ملی در مناطقی در حال اجرا می‌باشد که حداقل تاسیسات زیر بنایی در اطراف آن وجود دارد و می‌توان از خطوط انتقال برای بهره گیری در این طرح‌ها و خدمات زیر ساختی استفاده کرد.

یکی دیگر از نقاط قوت در نهضت مسکن ملی نظارت نهادهای نظارتی بر عملکرد دستگاه‌ها است زیرا متولی اصلی ساخت مسکن در نهضت مسکن ملی اداره کل راه و شهرسازی است لذا کارشناسان حوزه مسکن معتقد هستند که ساخت و ساز نهضت ملی مسکن حتی از ساخت و سازهای انبوه داخل شهر نیز با کیفیت بهتری ساخته می‌شود.

توجیه دولت در طرح نهضت مسکن ملی این است که متقاضیان مسکن در دهک‌های پایین علاوه بر یک آورده مالی، یک سرپناهی برای خود داشته باشند ولی مهم‌ترین مسئله در خصوص اجرای نهضت مسکن ملی در کشور به ویژه در استانی به مانند گیلان تهیه اراضی لازم است و تا مادامی که این مهم در گیلان انجام نشود نمی‌توان اجرای به موقع و تکمیل مسکن در زمان مقرر را داشت هر چند در این خصوص اقدامات خوبی در اسنتان گیلان در حال انجام است.

پایان پیام/۴۲۰۲

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.