• تاریخ انتشار : یکشنبه 16 بهمن 1401 - 11:37
  • کد خبر : 6513
  • چاپ خبر

ماجرای پیروزی زودرس انقلاب درآستانه‌اشرفیه و تسخیر سه روزه شهر

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر، سعید شفیعی ثابت: این شهرستان آستانه‌اشرفیه از گذشته تاکنون یکی از شهرهای سیاسی مهم گیلان و حتی کشور بوده که در دوران مبارزه با رژیم طاغوت و چه بعد از انقلاب و در دوران دفاع مقدس اتفاقات بسیار تاریخی و عظیمی را رقم‌ زدند. در چند سال اخیر همگان‌ با

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر، سعید شفیعی ثابت: این شهرستان آستانه‌اشرفیه از گذشته تاکنون یکی از شهرهای سیاسی مهم گیلان و حتی کشور بوده که در دوران مبارزه با رژیم طاغوت و چه بعد از انقلاب و در دوران دفاع مقدس اتفاقات بسیار تاریخی و عظیمی را رقم‌ زدند.

در چند سال اخیر همگان‌ با شنیدن نام ۹ دی به یاد حماسه ۹ دی مردم ایران در سال ۸۸ میفتند، ولی اگر کمی به حافظه تاریخی خود رجوع کنند، مهم‌ترین چیزی که از تاریخ روزهای انقلاب به یادشان بیاید، واقعه ۹ دی در شهرهای قم، مشهد و چند شهر دیگر کشور است، اما کمتر کسی درباره حماسه نهم دی‌ماه سال ۱۳۵۷ در شهرستان آستانه‌اشرفیه می‌داند.

در دوران رژیم طاغوت شهرستان آستانه‌اشرفیه به‌واسطه وجود مرقد مبارک حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) برادر بزرگ‌تر امام رضا (ع)  و همچنین حضور آیت‌الله ضیایی یکی از انقلابیون فعال در این شهر، سبب شده بود تا این شهر به‌عنوان کانونی برای فعالیت‌های انقلابیون گیلان به‌خصوص شهرستان‌های شرقی این استان تبدیل شود و مسجد جامع آستانه‌اشرفیه محل تجمع نیروهای انقلابی بود که سخنرانان مطرحی از سراسر استان و کشور برای سخنرانی به این مسجد می‌آمدند و این مسجد هسته اصلی تحرکات انقلابی در آن زمان بود که قرار بسیاری از سخنرانی‌ها و تجمعات اعتراض‌آمیز از همین مکان به گوش افراد می‌رسید.

همین امر منجر شد تا نیروهای ساواک، گارد شاهنشاهی و شهربانی نگاه خاص و سیاسی به این شهر داشته باشند و همواره شاهد حکومت نظامی‌های بسیار در آستانه‌اشرفیه باشیم.

شهرستان آستانه‌اشرفیه در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات بسیار زیادی در راستای مبارزه با رژیم ستم‌شاهی انجام داده بود که یکی از مهم‌ترین این اقدامات حماسه ۹ دی سال ۵۷ در این شهر بود.

در ۹ دی سال ۵۷ مقرر شده بود یک تجمع اعتراض‌آمیز نسبت به رژیم پهلوی در صحن حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) برگزار شود؛ ولی از صبح همان روز شهر آستانه‌اشرفیه به‌واسطه حضور بسیار مأموران حکومتی و شهربانی کاملاً امنیتی شده بود.

علیرغم حضور بیمار نیروهای امنیتی و شهربانی در آستانه‌اشرفیه، لحظه به لحظه به حضور تجمع کنندگان و مردمان معترض افزوده می‌شد و آنان با سر دادن‌شعارهایی نسبت به عملکرد رژیم منحوس پهلوی اعتراض کردند که در نهایت منجر به درگیری با نیروهای امنیتی و شهربانی شد.

بعد از درگیری میان نیروهای امنیتی با مردم و شلیک گاز اشک آور، می‌توان گفت شهر به حالت حکومت نظامی و خالی از سکنه در آمد.

مأموران رژیم پهلوی و گارد شاهنشاهی این فرصت را غنیمت شمرده و به منظور انتقام و زهر چشم گرفتن از انقلابیون بیش از ۷۰ باب مغازه که در زمین‌های اطراف حرم مطهر واقع شده بودند و همچنین منزل محل سکونت آیت‌الله ضیایی که معروف به «خانه صاحب‌الزمانی» بود را به آتش کشیده و خسارات زیادی را به مردم شهر و کسبه وارد کردند.

این اقدام ناجوانمردانه مأموران رژیم پهلوی سبب شد تا خشم مردم و انقلابیون شهرستان آستانه‌اشرفیه به جوش آمده و در نهایت در اقدامی انقلابی مقر کلانتری و شهربانی شهرستان آستانه‌اشرفیه را تسخیر کرده و حضرت آیت‌الله ضیایی را نیز به مکان دیگری منتقل کردند.

پس از این اتفاق انقلابیون شهرستان آستانه‌اشرفیه از ۹ دی سال ۵۷ به مدت سه شبانه‌روز امنیت شهر به دست نیروهای انقلابی افتاد و مأموران رژیم پهلوی جرئت ورود به شهر را نداشته و با در محل شهربانی خود را حبس کرده بودند.

در این سه روز علاوه بر تأمین امنیت مردم، فراهم‌آوردن مایحتاج اولیه شهروندان نیز به عهده نیروهای انقلابی بود که به علت شدت سرما، مشکل سوخت‌رسانی هم وجود داشت ولی مردم که با انقلابیون همراه بودند، به یکدیگر کمک می‌کردند تا شرایط به‌خوبی سپری شود.

 

نیروهای انقلابی در شهر آستانه‌اشرفیه اجازه ورود و خروج هیچ فردی جز زوار حرم مطهر حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) را به شهر نمی‌دادند، لذا مأموران ساواک، شهربانی و ساواک از این فرصت استفاده کرده و در صبح روز ۱۲ دی‌ماه حدود ساعت ۱۰ صبح همراه چند اتوبوس و در پوشش زائر وارد شهرستان آستانه‌اشرفیه شده و حوالی ظهر که شروع به پاک‌سازی منازل و مناطق مختلف کردند و با آتش‌زدن ۷۰ ‌باب مغازه جوانان انقلابی را مشغول خاموش‌کردن منازل مردم کرده و در نهایت پس از سه شبانه‌روز امنیت شهر را در دست گرفتند.

حسین داداشی یکی از حماسه آفرینان ۹ دی در سال ۵۷ می‌گوید، نیروهای امنیتی و ماموران رژیم پهلوی همواره نگاه خاص و بسیار خصمانه‌ای به شهرستان آستانه اشرفیه داشته و همواره این شهر را کانون مبارزات با رژیم پهلوی در شرق گیلان و حتی استان گیلان می‌دانستند و به همین منظور در ۹ دی ۵۷ تمام ‌نیروهای خود را برای جلوگیری از تجمع اعتراضی وارد این شهر کردند. 

به گفته داداشی، حضور مردم در صحن حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف(ع) منجر به شگفت زده شدن ماموران شهربانی شد و آنان مجبور شوند برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور و شلیک هوایی اقدام کنند.

این حماسه آفرین ۹ دی سال ۵۷ می‌گوید، شهر آستانه اشرفیه از جمله محدود شهرهایی بود که در آن دوران در آن نماز جمعه توسط روحانی مبارزه حضرت آیت الله ضیایی برگزار می‌شد، از این رو مسجد جامع و منزل آیت الله ضیایی مامن مبارزان با رژیم پهلوی بوده است.

 

از داداشی در خصوص چرایی حمله و به آتش کشیدن منزل حضرت آیت الله ضیایی پرسیدم که گفت: حضرت آیت‌الله ضیایی در سخنرانی‌های خود در خطبه‌های نماز جمعه و چه در مراسمات مختلف همواره انتقادات تندی را علیه رژیم پهلوی مطرح می‌کردند‌ و در واقع رهبر مبارزه با این رژیم در شرق گیلان بودند و به همین دلیل بود که ماموران رژیم طاغوت اقدام به آتش زدن منزل این روحانی مبارزه کردند. 

دادشی می‌گوید «پس از این اتفاق انقلابیون شهرستان آستانه‌اشرفیه از ۹ دی سال۵۷ به مدت سه شبانه‌روز امنیت شهر به دست نیروهای انقلابی افتاد و مأموران رژیم پهلوی جرات ورود به شهر را نداشته و با در محل شهربانی خود را حبس کرده بودند.»

اصغر شکرگزار یکی دیگر از حماسه آفرینان ۹ دی سال ۵۷ در شهرستان آستانه‌اشرفیه می‌گوید، یادم هست در سه روزی که امنیت شهر در استان نیروهای انقلابی بود، شاهد سرمای بی سابقه و بسیار شدید بودیم به طوری که اکثر لوله‌های آب‌ها یخ زده بود ولی با برخی از نیروها‌ به جنگل رفته و شروع به جمع آوری چوب برای بخاری‌های هیزمی منازل مردم کردیم.

اصغر شکرگزار می‌گوید، ما تصور حضور نیروهای امنیتی و ماموران رژیم پهلوی در بین زوار را نمی‌کردیم ولی به محض مطلع شدن از این اتفاق خود را آماده مقابله با آنان کردیم ولی به دلیل ازدیاد نیرو توان مقابله را نداشته و به شهر اطراف یعنی رودبنه فرار کردیم.

در طی این واقعه شهرستان آستانه‌اشرفیه سه تن از شهروندان خود را تقدیم انقلاب کرد که شهیدان حسین پرندک، شهید رمضان‌پور و شهید کاظم جعفرپور از شهدای این واقعه و ۲ تن از دیگر مبارزان انقلابی این شهر مرحوم حسن فامیل ربیعی و علی خردادی به‌افتخار جانبازانی نائل آمدند.

بدون شک حماسه ۹ دی سال ۵۷ یک قیام بی‌نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی است که باید نسل به نسل منتقل شده و از فراموشی این روز تاریخی در شهرستان آستانه‌اشرفیه جلوگیری کرد؛ زیرا همگان باید بدانند که برای پیروزی و حفظ این انقلاب چه خون‌ها ریخته شده است.

پایان پیام/۴۲۰۲

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.