• تاریخ انتشار : یکشنبه 23 بهمن 1401 - 19:13
  • کد خبر : 6586
  • چاپ خبر

سفر احتمالی رئیس جمهور به گیلان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر،  اسدالله عباسی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید از سرمایه‌گذاران برای ورود به استان‌ گیلان استقبال شود، اظهار کرد:  در گذشته سرمایه‌گذاران برای دریافت مجوز باید به سازمان ها و ادارات مختلف مراجعه می‌کردند اما اکنون اینگونه نیست و تلاش شده در قالب شرایط و روند کار

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آستان‌خبر،  اسدالله عباسی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید از سرمایه‌گذاران برای ورود به استان‌ گیلان استقبال شود، اظهار کرد:  در گذشته سرمایه‌گذاران برای دریافت مجوز باید به سازمان ها و ادارات مختلف مراجعه می‌کردند اما اکنون اینگونه نیست و تلاش شده در قالب شرایط و روند کار تسهیل شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در استان گیلان از آغاز به کار دولت سیزدهم در گیلان گفت: در این مدت ۴۳۹ واحد تولیدی در گیلان فعال شده ضمن اینکه ۱۷۲ واحد غیرفعال و راکد نیز احیاء شده‌است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش تعهدات مربوط به اشتغال بیان کرد: تعهد اشتغال استان در سال ۱۴۰۱، ۳۰ هزار و ۹۰۴ نفر بود که بر اساس رصد سامانه مربوط به وزارت کار،
تعاون و رفاه اجتماعی تاکنون ۳۰ هزار و ۸۸۱ اشتغال محقق شده‌است.

دستور ساخت ۱۲ هزار واحد مسکن در طرح نهضت ملی مسکن

عباسی با بیان اینکه مقدمات کار ساخت واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن در گیلان انجام شده است، تصریح کرد: ۱۰۹ هزار نفر در استان در نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که در بخش شهری ۲۲ هزار و ۵۵۳ نفر واجد شرایط هستند و تاکنون ۶ هزار و ۷۷۶ نفر مبلغ آورده ۴۰ میلیون تومانی اولیه را پرداخت کردند.

وی از دستور ساخت واحدهای مسکن در طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و افزود:  بستر ساخت ۲۷ هزار و ۷۴۴ واحد نهضت ملی مسکن در استان فراهم شده که تاکنون ۱۲ هزار و ۲۷۵ واحد در دستور ساخت است.

استاندار گیلان با اشاره به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور و سهم ۳۰ هزار واحدی گیلان بیان کرد: حدود ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد در تعهدات بنیاد مسکن است که پنج هزار و ۷۰۰ مورد با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است ضمن اینکه دو هزار و ۷۲ واحد در دهه فجر امسال تحویل و در همین زمان ۴۰۰ واحد مسکن مددجویی نیز بهره برداری شد.

احتمال سفر رئیس جمهور به گیلان تا پایان سال جاری

عباسی با اشاره به افتتاح یک‌هزار و ۱۰۹ پروژه عمرانی و توسعه ای در بخش‌های مختلف اعم از تولیدات کشاورزی، صنعتی، بوم‌گردی و گردشگری در دهه فجر امسال در استان گیلان، بیان کرد: این تعداد پروژه با اعتبار افزون بر چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسید ضمن اینکه در هفته دولت امسال نیز پروژه‌های مختلف با سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بهره برداری شد.

وی از سفر احتمالی رئیس جمهور به گیلان تا قبل از هفته دولت خبر داد و گفت: در تلاشیم تا مقدمات سفر رئیس جمهور به گیلان تا قبل از سال جدید را فراهم کنیم تا از این طریق بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه با حضور رئیس جمهور بهره‌برداری شود.

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان پیش بینی می‌شود با روندی که در استان طی می کنیم به‌ویژه با اعتباراتی که از محل مصوبات دور نخست سفر رئیس محترم جمهور دربهمن ماه سال قبل برای استان در نظر گرفته شده از جمله تسهیلات بخش‌های اشتغال، صنایع دستی و مشاغل خانگی و مواردی از این دست، بیش از ۶ تا هفت هزار میلیارد تومان پروژه تا هفته دولت آینده افتتاح شود.

عباسی با اشاره به پروژه‌های به جا مانده از گذشته و تکمیل و افتتاح آن‌ها در طول یکسال گذشته خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم به دنبال کلنگ زنی نیست بلکه تلاش بر این است تا سرمایه‌های مردم که در مناطق مختلف راکد بوده را فعال کرده و بهره‌وری را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم در گیلان وارث یک سری پروژه‌های نیمه فعال و نیمه تمام افتتاح شده است، اظهار کرد: کتابخانه مرکزی رشت و هتلی در گردنه حیران از جمله این پروژه ها است ضمن اینکه پروژه راه‌آهن و سد شفارود هم مدتی متوقف شده بود که با تغییر پیمانکاران دوباره به جریان افتاد.

استاندار گیلان با تاکید بر اهتمام دولت در مبارزه جوی با فساد در کشور افزود: بعضی از پیمانکاران دراین راستا در لیست سیاه قرار داده و تاکید کرده ایم که پروژه و کار به آنان محول نشود.

عباسی با به اشاره به سفر رئیس بنیاد مستضعفان کشور به گیلان در دهه فجر امسال و آیین واگذاری اسناد غصب شده توسط خاندان پهلوی تصریح کرد: قبل از انقلاب خاندان پهلوی و وابستگان آنان زمین‌های مناطق خوش آب و هوا وخوب را به زور از مردم گرفته و به نام خود سند زده بودند که بعد از انقلاب به ویژه طی یک دهه اخیر به فرمان رهبر معظم انقلاب این اسناد به مردم بر می‌گردد، در این ارتباط تاکنون ۹ هزار و ۳۰۰ سند در گیلان واگذاری شده که هزار و ۵۰۰ سند طی ماه اخیر بوده و این روند ادامه دارد.

آسفالت ۳۴۳ کیلومتر راه روستایی در گیلان

وی اقدامات صورت گرفته در گیلان و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در گیلان به ویژه در عمران و آبادانی روستاها را بسیار موثر دانست و گفت: تا سال ۵۷ تنها ۳۴۳ کیلومتر راه روستایی در استان وجود داشت که آن هم خاکی بود اما تاکنون ۹ هزار و ۲۹۱ کیلومتر از راه‌های روستایی استان آسفالت شده و بقیه نیز در دست اقدام است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در گذشته کمتر از ۲۰ درصد روستاها برق دار بودند و اکنون بیش از ۹۹ درصد از نعمت برق برخوردار هستند گفت: میزان سواد در گیلان قبل از  پیروزی انقلاب اسلامی کمتر از ۴۷ درصد بود ولی اکنون بیش از ۹۷ درصد باسواد در گیلان وجود دارد.

 عباسی با اشاره به رتبه چهارمی گیلان در بخش سرمایه‌گذاری خارجی بیان کرد: در دیدارهای مختلف با سفیران، مسئولان و روسای جمهور کشورهای همسایه توانستیم با ایجاد فضای تعاملی در بخشهای تولید، اقتصاد و تجارت تحول ایجاد کنیم ضمن اینکه میز ایران و روسیه را برای گسترش همکاری‌های دوجانبه نیز تشکیل داده‌ایم.

وی با تاکید بر تاکید بر لزوم تکمیل و بهره‌برداری از راه‌آهن رشت_کاسپین گفت: شلوغ بودن ورودی و خروجی آستارا به دلیل ازدحام صادرات کالاست ضمن اینکه در فرودگاه سردار جنگل رشت نیز هواپیمای باری برای بارگیری کالا مستقر است، همه این موارد از مزیت‌های مهم برای سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌رود.

نماینده عالی دولت در گیلان مزیت‌های نسبی استان را اقتصاد بر مبنای گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی دانست و افزود: برای هر سه حوزه نیز حرف برای گفتن وجود داشته و دولت برنامه‌های ویژه‌ای در این خصوص دارد.

عباسی با بیان اینکه شهر رشت یکی از نامزد ثبت جهانی در حوزه صنایع دستی خواهد بود، تصریح کرد: صنایع دستی ما منحصر به فرد است از طرفی روستای چادر شب بافی استان گیلان “قاسم آباد” نیز ثبت جهانی شده‌است.

وی با اشاره به مشکلات زیست محیطی و پسماند استان و اقدامات انجام شده در این بخش با توجه به اهتمام دولت بیان کرد: طی بازدیدی که رئیس جمهور در دوره اول سفر به استان از رودخانه‌های زرجوب و گوهرود داشتند با تاکید وی کارگروه احیاء این دو رودخانه و نیز تالاب بین المللی انزلی تشکیل شده‌است.

احداث تصفیه خانه فاضلاب رشت از طریق تهاتر نفت

وی با بیان اینکه برای رفع منشاء آلودگی‌های رودخانه‌های زرجوب و گوهررود و تالاب بین‌المللی انزلی کارهایی انجام شده است، گفت: زندان لاکان رشت اولین منشا آلودگی این دو رودخانه بود که تصفیه خانه فاضلاب زندان لاکان راه‌اندازی شده‌است.

به گفته استاندار گیلان  برای راه‌اندازی تصفیه خانه فاضلاب رشت از تهاتر نفت، مسکن مهر و شهر صنعتی نیز اعتباراتی در نظر گرفته شده که با راه‌اندازی تصفیه خانه‌های فاضلاب‌ آنها بخشی از مشکلات این رودخانه‌ها برطرف خواهد شد.

عباسی با بیان اینکه مشکل فاضلاب بیمارستانی نیز ۷۰ تا ۸۰ درصد مرتفع شده است، افزود:در ارتباط با رسوباتی که از رودخانه‌ها به سمت تالاب‌ها سرازیر می‌شود نیز طرح هایی از طریق آبخیزداری اجرا می شود.

پایان پیام/۴۲۰۲

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.