• تاریخ انتشار : پنجشنبه 29 تیر 1402 - 23:59
  • کد خبر : 7805
  • چاپ خبر

اجلاس شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در گیلان برگزار شد

به گزارش آستان‌خبر، اسدالله عباسی ظهر پنجشنبه ۲۹ تیرماه در اجلاس سراسری شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه و موسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی ایران که به میزبانی موسسه غیرانتفاعی مهر آستان آستانه اشرفیه برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه های غیردولتی در توسعه آموزش عالی در کشور نقش ایفا کرده اند، اظهار کرد: دانشگاه‌هایی همانند دانشگاه آزاد

به گزارش آستان‌خبر، اسدالله عباسی ظهر پنجشنبه ۲۹ تیرماه در اجلاس سراسری شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه و موسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی ایران که به میزبانی موسسه غیرانتفاعی مهر آستان آستانه اشرفیه برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه های غیردولتی در توسعه آموزش عالی در کشور نقش ایفا کرده اند، اظهار کرد: دانشگاه‌هایی همانند دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسات دانشگاهی غیرانتفاعی یکی از بازوهای علمی توانمند برای علم و دانش و تربیت انسانهای نسل انقلاب هستند.

دانشگاه‌ها به حل مشکلات زیست محیطی کمک کنند

وی با اشاره نقش موسسات آموزش عالی غیردولتی در توسعه علمی کشور، گفت: سرمایه گذاری در حوزه علم و دانش حرکت به سمت پیشرفت و توسعه کشور بوده و این یک رسالت سنگین است که برعهده دانشگاه‌ها است.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه رشد علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: توسعه دانشگاه و فراهم آوردن شرایطی مناسب برای تحصیل افراد یکی از اهداف انقلاب اسلامی است زیرا در دوران طاغوت تحصیل برای یک قشری خاص و مفرح بود.

عباسی یکی از برنامه‌های انقلاب اسلامی در سند تحول بنیادین را فراهم آوری شرایط تحصیل برای اقشار ضعیف کشور دانست و بیان کرد: امروز میزان صندلی های دانشگاه ها بیشتر از نیاز و تقاضا کشور است که این امر نشان دهنده توجه جمهوری اسلامی به تحصیلات دانشگاهی و عالیه می‌باشد.

وی با بیان اینکه توجه میان صنعت و دانشگاه بدون شک منجر به حل مشکلات و تکمیل پروژه‌های عمرانی می‌شود، تصریح کرد: ارتباط میان صنعت و دانشگاه بسیار به حل مشکلات کشور کمک می‌کند از این رو برخی از  دانشگاه ها باید به مزیت‌های نسبی جامعه هدف توجه کرده و رشته‌های تحصیلی مرتبط را وارد گیلان کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به مزیت‌های نسبی استان در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری، جنگل، دریا و اقتصاد دریا، افزود: این موارد جزو مزیت‌های گیلان هستند که باید دانشگاه‌های استان به ویژه دانشگاه گیلان به این امر توجه کرده و سپس مشخص شود  که  به چه میزان نیروی علمی، کاربردی و عملیاتی در عرصه‌های کشاورزی، گردشگری، دریا و صنعت نیاز داریم.

عباسی با تاکید بر اهتمام دانشگاه‌های گیلان بر حل بحران جمعیت در گیلان، گفت: امروز گیلان با معضل جمعیت مواجه است از این رو دانشگاه های کشور و این استان باید با انجام اقدامات پژوهشی و ارائه راه‌خیلی مناسب به رفع این بحران کمک کرده و گزارش خود را به استانداری اعلام کنند.

وی با تکلیف به دستگاه‌های اجرایی به پرداخت یک درصد سهم پژوهشی به دانشگاه‌ها، تصریح کرد: بخش اعظمی از مشکلات استان در حوزه‌های زیست محیطی، پسماند، کشاورزی و گرشگردی با انجام کارهای پژوهشی به راحتی قابل حل است ولی این مستلزم پرداخت یک درصد سهم پژوهشی توسط دستگاه‌های اجرایی می‌باشد.

استاندار گیلان با ابرار خرسندی از حضور شرکت‌های فناور و  دانش بنیان در مرکز پارک علم و فناوری این استان، بیان کرد: پارک علم و فناوری گیلان‌ در حال توسعه بوده و نیروهای جوان علمی و متخصص می‌توانند با حضور در این مرکز به انجام کارهای علمی، تحقیقاتی و پژوهشی خود بپردازند و به آنان تسهیلات هم پرداخت می‌شود.

عباسی یکی از راه‌های توسعه استان در بخش‌های کشاورزی، صنعت، گردشگری و اقتصاد دریا محور را حاصل تلاش توانایی‌های فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست و گفت: فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور باید با علم و تخصص‌ خود به پیشرفت کشور و همچنین ایجاد اشتغال در حوزه‌های مختلف کمک کنند.

وی با بیان اینکه نیازهای سلولزی گیلان نباید از جنگل‌های استان فراهم شود، افزود: نیازهای کارخانجات سلولزی نباید از جنگل تغذیه کنند و به همین منظور صنعت زراعت چوب در استان را با بهره‌مندی از نیروهای جوان و متخصص، فعال کردیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه دوری دانشگاه‌ها از اقدامات کاربردی و عملی باعث کاهش نیروی کار در استان می‌شود، تصریح کرد:  بسیاری از کارخانجات گیلان به نیروهای کار نیاز دارند ولی با کمبود نیروی انسانی متخصص و ماهر مواجه هستیم که باید این خلاء توسط دانشگاه برطرف شود.

وی همچنین بیان کرد: دولت سیزدهم از همه توان خود برای حمایت از دانشگاه‌ها استفاده کرده و از هیچ تلاشی در این خصوص دریغ نمی‌کند لذا موسسات آموزش عالی غیر دولتی باید از رشته‌ های مرتبط با نیازهای استان استفاده کنند و ما هم در کنار آنان هستیم.

فعالیت ۲۷۲ دانشگاه غیرانتفاعی در کشور

دکتر کمال متاجی دبیر کل اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی غیرانتفاعی کشور در این نشست اظهار کرد: ۲۷۲ دانشگاه غیرانتفاعی در کشور با ۷ هزار هیئت علمی و ۲۰ هزار کارکنان بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا در سراسر کشور آموزش می‌دهند.

به گفته دبیر کل اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی غیرانتفاعی، این موسسات آموزش عالی بدون کمک‌ها و تسهیلات دولتی اداره می‌شوند و در ۲ سال گذشته در قبولی دانشجویان در مقاطع تحصیلی بالاتر، از دانشگاه‌های مختلف کشور پیشی گرفتند.

مهمترین چالش‌های مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی

قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز در این نشست با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه‌های غیرانتفاعی اظهار کرد: تصویب اساسنامه موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، سن رؤسای دانشگاه‌ها، نحوه پذیرش دانشجو و نحوه استخدام هیئت علمی از مهم‌ترین چالش‌های این موسسات در سراسر کشور است که با تمهیدات وزارت علوم و فناوری بخشی از این مسایل در کوتاه مدت و بخش دیگر در میان مدت برطرف خواهد شد.

به گفته معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، با طراحی مدل جدیدی از ارتباط این موسسات با هم، دانشگاه‌های غیرانتفاعی می‌توانند تبدیل به دانشگاه برجسته و مهمی شوند که در مجامع علمی بین‌المللی نمود پیدا کنند.

وی با اشاره نقش موسسات آموزش عالی غیر دولتی در توسعه علمی کشور، گفت: سرمایه گذاری در حوزه علم و دانش حرکت به سمت پیشرفت و توسعه کشور است و این یک رسالت سنگین است که برعهده دانشگاه‌هاست.

در این اجلاس  عمده ترین مباحث دانشگاه و موسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی ایران با حضور اعضای شورای مرکزی اتحادیه آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پایان پیام/۴۲۰۲

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.